1871  byla tato budova vodojemu (vodárny chcete-li) postavena současně při stavbě vlakového nádraží Grešlové Mýto. V těchto dobách jezdily pouze parní lokomotivy, proto se na vybraných nádražích nacházely vodojemy, u kterých se doplňovala voda do lokomotiv pomocí tzv. vodních jeřábů.

1978 přibližně do tohoto roku byl vodojem používán pro svůj původní účel, dále pak již nebyl využit pro účely drah, následně pak ponechán osudu. 

2014 je objekt poprvé v soukromých rukou, stav budovy: propadlá střecha, zatékání, shnilé krovy, rozbitá a chybějící okna, opadaná omítka, chybějící schody, ustřižená el. energie. 

2015 budova se dočkala nových krovů (byla zde snaha dodržet původní vzhled z roku výstavby)

2015 vznik těchto stránek (stále ve vývoji)

...další zajímavé info (v odkazu ve třetím odstavci Budova Vodárny )

                        http://kubickaparabola.wz.cz/spolek_ocl01/ocl01.htm#nadpis0

...historie vlakového nádraží Grešlové Mýto   

                      http://pavlice-historie.wz.cz/zst_greslove_myto.html

 

V rámci záchranných akcí v okolí Vodárny, se také zorganizovala podružná záchranná akce na vlakovém nádraží Grešlové Mýto:

 Ve dnech 11.3.2016 - 13.3.2016 proběhla záchranná AKCE Stavědlo II. !!!

(pro lidi z oblasti drah vědí, že se jedná o domeček pro účely výhybkářů z dob minulých).

Stál z dob první republiky do dnešních dnů na nádraží Grešlové Mýto.

Dráhy rozhodly nyní Stavědlo zbourat.

Pokusíme se jej opravit a nechat jej pro další generace, s tím že bude opraven a postaven jinde.

Stavědlo I. je již nenávratně zbořeno. Stavědlo II. zachráníme :o)

Snad někdo ocení, eventuelně další generace, jelikož již nikdy se takové stavbičky stavět nebudou.

Stavědlo II. žije

 

2017  - 05.06.2017  zahajeni stavby pripojky elektricke energie:), neuveritelne se stava skutecnosti, po nekolika letech papirove valky s urady doslo konecne na kopnuti do zeme, polozeni kabelu, postaveni sloupu...

Zapojeni elektriny se oficialne oslavilo 30.06.2017 u rozsviceni prvni zarovky a to v bilych rukavickach:o). Na malou, ale supr oslavu nakonec s 20-ti hosty, se dostavili jen suprovi lidi:o) dosli kamaradi ze Znojma, Ctidruzic, Vidne a Kremsu.

 

 

 

 

2018  ..cele jaro a leto prace na vnitrnich, vnejsich omitkach. Opravy oken, vymena celeho okna na strane koleji. Prace na interieru. Zateplovani. 

 

listopad 2018  .. snaha  o zprovozneni kominu pro prijemne ztravene chvile, vecery ve vodarne. ovsem zadrhlo se na remeslnikovi kominikovi..

prosinec 2018 oprava, oživení komína se povedlo i bez kominíka

prosinec 2018 resp. 31.12.2018 omítky z venčí v 1.patře, a  jelikož nebyla oslava silvestra divoká pokračujeme s omítkami i 1.1.2019 :)

rok 2019 - vodojem návštívili dobří kamarádi z Ostravy, Vídně, atd.

listopad 2019  resp. pátek 15.11.2019 se zde uskutečnilo kamarádské setkání zajímavých lidí. Proběhlo slavnostní zapálení první zápalky v novodobé historii vodárny:)

- Kamarádi ze Ctidružic, Znojma, Moravských Budějovic, Třebíče, Havířova, Vídně se dostavili, aby shlédli promítání fotek jak jel Karel do itálie, letos v léte cestoval na kole ze Ctidružic do města Terst (Trieste) za 6 dní, urazil zhruba 600Km. Dále stručné přestavení účastníkú této malé oslavy, v závěru pak promítání filmu.